+48 32 227 28 93
+48 32 227 76 06

Ostrava dni NATO

18.09.2022 odbyła się wycieczka 🎒 do Ostravy na coroczne wydarzenie- Piknik NATO🤩.
Nasza grupa brała udział w pokazach powietrznych👨‍✈️✈️, lądowych 🚔🚓🚒👮‍♂️👩‍🚒, kursach pierwszej pomocy🚑, a także podziwialiśmy nowoczesny sprzęt wojskowy🪖🚁💣.
Mimo deszczowej aury🌂, zadowoleni po dniu pełnym wrażeń🤩, szczęśliwie wróciliśmy do Tych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Litovel, Usov, Uničov

W dniu 16.06.2022 odbyła się wycieczka🚌🎒 do browaru Litovel🍻, pałacu🕍 Usov oraz miasteczka Unicov🏫
Pierwszym punktem programy był browar w Litovli🍺, gdzie zapoznaliśmy🧐 się z żywą historią browarnictwa. Zobaczyliśmy przepiękną, zabytkową warzelnię, słodowanie, fermentownię, piwnice.
Tradycja piwa rozpoczyna się w 1291 roku, kiedy to król 👑Wacław II przyznał miastu prawo mili. Powyższy przywilej upoważniał wyłącznie litovelskich mieszczan do warzenia i wyszynku piwa🍺 w obrębie jednej mili średniowiecznej. Piwo 🍺 w średniowieczu warzono w domach z uprawnieniami do warzenia, których wówczas w mieście Litovel było 57. Osoby uprawnione do warzenia należały do najzamożniejszych 🪙💰mieszkańców, a ich zdanie miało w ramach zarządzania miastem duże znaczenie. Dzisiejsze piwo litovelskie również warzone jest z użyciem klasycznych procedur, posiada swoje korzenie w tej sławnej epoce historycznej.
Poznaliśmy 🧐skład piwa, dowiedzieliśmy się jak powstaje. Klasycznie wytwarzane czeskie piwo🍻 musi przejść przez określoną procedurę warzenia, fermentacji głównej oraz długiego dojrzewania na zimno🥶. Dojrzewające piwo pozostaje w piwnicach od 20 do 100 dni, w zależności od mocy uwarzonego piwa. Im mocniejsze piwo, tym dłuższy okres dojrzewania o czym przekonaliśmy się degustując🍻.
Po degustacji pojechaliśmy 🚌do pałacu Usov🕍, który jest jednym z najstarszych zachowanych północnomorawskich siedzib szlacheckich. Wybudowano go w stylu kasztelu francuskiego. W pałacu zobaczyliśmy, zbiory muzeum przyrodniczego🦉 🪵🍃: poroża, wypchane egzotyczne🐘🦛🦏🦒 i lokalne zwierzęta🦆🦅, minerały, owady🐜🪲, modele leśnych obiektów🪹🪶, bronie myśliwskie i bronie kłusownicze. Trofea myśliwskie z odległych terenów pochodzą z wypraw Lichtensteinów, nie tylko po Europie, ale również po Azji, Ameryce i Afryce🗺.
Na koniec udaliśmy się do miasteczka Unicov by skosztować lokalnych specjałów🍽 oraz zobaczyć zabytkowy rynek i ratusz🏫.
 
 
 
 
 
 
 

Opawa, Radun, Nový Dvůr Arboretum

 
Niedzielną wycieczkę🎒 (11.09.2022) rozpoczęliśmy od przejazdu🚌 do miejscowości Raduń, gdzie w otoczeniu angielskiego parku wraz z oranżerią i rozarium🌹 zwiedziliśmy piękny renesansowy pałac rodziny Tvorkovskich. Wnętrza wypełnione zostały zachwycającymi meblami🪑 z epoki oraz zbiorami luksusowej porcelany🍽☕️, szkła, srebra jak i również obrazami, pamiątkami po właścicielach😍.
Kolejnym punktem była OPAVA nazwana przez Czechów „białą perłą Śląska”, zaliczana do najbardziej urokliwych miejscowości😍. Podczas spaceru 👣odwiedziliśmy starówkę tzw. Dolny Rynek z zabytkowymi kamienicami, pomnikiem szpiega (Opavsky Špion), barokowym kościołem⛪️ św. Wojciecha oraz Górny Rynek z Wieżą Ratuszową🏫 , teatrem🎭.
W Nowym Dvorze zobaczyliśmy jeden z ładniejszych ogrodów botanicznych🌺🍁 w Czechach poświęcony przede wszystkim dendrologii, czyli roślinom drzewiastym🪵 . Ten kolorowy ogród🍁🌹 zachwyca obecnie kilkoma tysiącami gatunków drzew i krzewów🌲🌳 na obszarze o powierzchni 30 hektarów. Atrakcją było również mini-zoo🦆🐏

Adrspach-skalne miasto

W sobotę 21.05.2022 odbyła się wycieczka🎒🚌 do Skalnego miasta w Czechach🇨🇿.
Adrspach🤩 słynie z formacji o fantazyjnych kształtach 🪨, monumentalnych ścianach, kanionach, wąwozach i labiryntach skalnych wież🌄. Piękne wodospady i szmaragdowe jeziorko💦💧 – takie niesamowitości czekają na odwiedzających Skalne Miasto w Czechach. O wyjątkowości miejsca świadczy fakt, że stało się ono plenerem🎬dla filmu „Opowieści z Narnii”.
Skały Adrszpasko-Teplickie są największym miastem skalnym 🌄🪨o najdzikszym charakterze w Europie Środkowej. Pierwsi turyści wyruszyli 👣między skały w celu ich poznania już w XVIII wieku. Sto lat później wśród skał wybuchł ogromny pożar🔥, który trwał kilka tygodni i zniszczył niemal cały drzewostan🌳🌲. Ogień 🔥odsłonił skały 🪨, wydobywając ukryte dotąd piękno skalnych form z piaskowca. Skały stały się bardziej dostępne i zaczęły powstawać pierwsze ścieżki turystyczne👣🎒.
Trasa turystyczna 👣🎒przez skalne miasto tworzy pętlę i jest oznaczona kolorem zielonym. Przejście całej trasy zajęło nam około 3 godzin. W trakcie spaceru 🚶‍♀️🚶 skalnym miastem spróbowaliśmy się przecisnąć się przez szczelinę skalną o szerokości 50 centymetrów. Nazywa się ona Mysią Dziurą i jest to najwęższe przejście między skałami na obszarze rezerwatu.
Zobaczyliśmy🧐 Gromowy Kamie, Dzban, Komin Cukrowni, Głowa cukru. Dla najwytrwalszych piechurów🥾👟 czekała nagroda za trud i wysiłek, podziwianie pięknych, romantycznych widoków 🤩😍podczas rejsu po jeziorku🚣‍♀️🚣💦.
 
 
 
 
 
 
 

 

Chęciny, Kielce, Jaskinia Raj

21.08.2022 odbyła się wycieczka🤩🎒 do województwa Świętokrzyskiego.
Podczas wyjazdu zwiedziliśmy:
📌 Ruiny zamku w Chęcinach🏰, poznaliśmy jego historię, zobaczyliśmy pokaz tańca💃średniowiecznego oraz wystrzał z armaty💣⚔️ . Podziwialiśmy panoramę okolicy z wieży.
📌Rezerwat geologiczny🪨 „Kadzielnia” gdzie zapoznaliśmy się z powierzchniowymi formami krasu. Rezerwat powstały na terenie dawnej kopalni odkrywkowej, główna atrakcją tego miejsca jest amfiteatr🏟 będący miejsce licznych koncertów oraz zjazd tyrolką.
📌Kielce -spacerowaliśmy🚶🚶‍♂️ po mieście m.in. ulicą Sienkiewicza, która jest najbardziej reprezentacyjnym deptakiem z zabytkowymi kamienicami, licznymi ławeczkami i pomnikami znanych osób. Zwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich wraz z ogrodem w stylu włoskim🎋🌷.
📌 W Jaskini Raj zapoznaliśmy się z formami kraju podziemnego.

 

Moszna i Góra św. Anny

W niedzielę 29.05.2022 odbyła się wycieczka 🎒 na górę św. Anny⛰ i do zamku w Mosznej.
Podczas spaceru po górze św. Anny zobaczyliśmy :
➡️ Pomnik Czynu Powstańczego - pomnik autorstwa Xawerego Dunikowskiego poświęcony powstańcom walczącym w powstaniach śląskich
➡️ Amfiteatr
➡️ Zespół klasztorny Franciszkanów z ciekawym Placem Rajskim🛐
➡️ Sanktuarium z figurką Św. Anny Samotrzeciej oraz z jej relikwiami🎚
➡️ Kalwaria - z usianymi wśród zieleni kapliczkami w liczbie 40
➡️ Grota, która powstała niedaleko Sanktuarium na wzór groty z Lourdes
➡️ Park Krajobrazowy 🌳🌱 chroniący walory krajobrazowe okolicy oraz ciekawe gatunki flory i fauny 🌺☀️.
Po przerwie obiadowej pojechaliśmy do Mosznej. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią 🏰⛲️zamku oraz rodziny👨‍👩‍👧‍👦 Winckler.
Cały zespół pałacowo - parkowy🌱🌺🌳 był w przeszłości rezydencją niemieckiego rodu Tiele-Wincklerów, od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Pałac 🏰⛲️ w Mosznej, choć historycznym zamkiem nie jest, to stwarza takie wrażenie, bo zgodnie z fantazją Franza-Huberta Tiele-Wincklera, ma 365 pomieszczeń i aż 99 wież, z których budowla słynie.
Przez lata w zabytkowych wnętrzach zamkowych znajdowało się Centrum Terapii Nerwic obecnie część została udostępniona dla zwiedzających. Pozostałe wyższe kondygnacje zajmuje hotel.
Przebywając na ternie parku🌱🌺🌳 podziwialiśmy pięknie kwitnące Azalie i Rododendrony, które zostały uwiecznione na licznych sesjach fotograficznych.

Bieszczady

Długi sierpniowy weekend spędziliśmy podziwiając🧐 bieszczadzkie piękno⛰🤩.
Podczas wycieczki 🎒zwiedziliśmy🥾 zabytki Tarnowa⛪️✝️ 🏫, zamek Lubomirskich z parkiem🌳🌲🌺🌸 i oranżerią w Łańcucie oraz synagogę🕎. Przejechaliśmy „obwodnicą Bieszczadzką”. Trasa przebiegała przez najciekawsze widokowo🏞 i historycznie tereny bieszczadzkie⛰: Polańczyk-Hoczew-Baligród-Jabłonki – Cisna🫶. Spacerowaliśmy 🚶🚶‍♀️po Cisnej-malowniczo położonej miejscowości letniskowej. Po trudach podróży🎒 odpoczywaliśmy w słynnej Karczmie „Siekierezada” 🪓🪓oraz relaksowaliśmy się podczas przejażdżki kolejką bieszczadzką🚂 na trasie Majdan-Balnica-Majdan. W elektrowni Wodnej w Solinie zapoznaliśmy się z zasadami działania, zobaczyliśmy zaporę. Płynęliśmy🛳 także statkiem turystycznym po Solinie. W naszym programie nie zabrakło nowej atrakcji czyli kolejki gondolowej Solina🚡. Przejazd koleją gondolową 🚡 dostarczyła "zapierające dech w piersiach" widoki😍🤩 na zaporę, jezioro Solińskie i otaczające je zielone wzgórza. Trasa o długości 1 600 m rozpoczynała się na stacji Plasza. Druga, końcowa stacja powstała na górze Jawor. To tam znajduje się wieża widokowa o wysokości 50 m z bajeczną panoramą solińską😍🤩.
Ostatnim punktem trzy dniowej wycieczki była wizyta w Sanoku, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego🎻🪵. Największy i najpiękniejszy skansen w Polsce, w którym zgromadzono ponad 150 obiektów budownictwa drewnianego.

Relacje z wycieczek

🤩 Relacja z wycieczki do Doliny Chochołowskiej 😍
 
   W sobotę 02.04.2022 pojechaliśmy 🚌 na wycieczkę 🎒 do Chochołowa. Część uczestników wyjazdu, wybrała relaksacyjny 🧘‍♀️ pobyt na basenach termalnych 🏊‍♂️🌡, pozostali wytrwali piechurzy 🥾 udali się wraz z Panią Agnieszka przewodniczką tatrzańską na spacer 👣 w poszukiwaniu 🧐krokusów. Pomimo zimowej ❄️ aury udało nam się znaleźć 🕵️ kilka, przysypanych śniegiem ❄️ okazów 🤩. Trasa naszej wycieczki wiodła przez Siwą Polanę, Polanę Huciską, następnie Polanę pod Jaworki, dalej przez Polanę Trzydniówka aż na Polanę Chochołowską. Podczas drogi 🥾 przewodniczka pokazywała różne ciekawostki przyrodnicze 🏞, mieliśmy także okazję do podziwiania pięknych górskich krajobrazów 🗻
 
  Na końcu wycieczki odwiedziliśmy Schronisko Górskie PTTK oraz Kapliczkę Jana Chrzciciela, niewielkich rozmiarów, pokrytą czarnym gontem i utrzymaną w góralskim stylu. To urokliwe miejsce stało się sceneria filmową 🎬, tu została nakręcona serialowa scena ślubu Maryny i Janosika 😍🤩.
 
Zadowoleni i pełni wiosennego 🤩 optymizmu wróciliśmy 🚌 spokojnie do Tychów.
 

 

Podkategorie

Południe Tunezji to niesamowite miejsce. Majaczące na horyzoncie Góry Atlas, wyschnięte słone jeziora, ukształtowane przez piasek i wiatr kwiaty pustyni, jadalne i przepiękne owoce kaktusa, wszechobecny piasek i prażące słońce, a także zielone i bogate w wodę oazy to wszystko co pustynia oferuje każdemu pragnącemu przeżyć przygodę podróżnikowi. Wypoczywając w Tunezji polecamy skorzystanie z wycieczki na Saharę.

Dwudniowa wycieczka na pustynie w swoim programie obejmuje zwiedzanie rzymskiego amfiteatru EL Jem, trzeciego co do wielkości na świecie amfiteatru tego typu zachowanego jeszcze z III w. Kolejno przejazd do miasteczka Matmata zamieszkałego w większości przez Berberów-rdzennych mieszkańców Afryki północnej.  Zachwycił nas księżycowy krajobraz tego miejsca. 
W Matmacie zwiedziliśmy słynne jaskinie Troglodytów – domy wykute w skałach, zostaliśmy  poczęstowani tradycyjnym tunezyjskim obiadem. Gospodarze zaserwowali nam Brik i Kuskus.
Przejażdżka na wielbłądach po piaszczystych wydmach Sahary dostarczyła kolejnych emocji.
Następnego dnia po wczesnym śniadaniu zobaczyliśmy wschód słońca nad wyschniętym słonym jeziorem Chott El Jerid. Pojechaliśmy samochodami terenowymi do miasteczka „Gwiezdnych Wojen” oraz do najpiękniejszych górskich oaz: Chebika i Tamerza, położonych w pobliżu algierskiej granicy. Zachwyciła nas bujna roślinność tego miejsca oraz zróżnicowany krajobraz. Zapraszamy do Tunezji, gdzie można wypocząć i zobaczyć niezwykłe miejsca.