+48 32 227 28 93
+48 32 227 76 06

Litovel, Usov, Uničov

W dniu 16.06.2022 odbyła się wycieczka🚌🎒 do browaru Litovel🍻, pałacu🕍 Usov oraz miasteczka Unicov🏫
Pierwszym punktem programy był browar w Litovli🍺, gdzie zapoznaliśmy🧐 się z żywą historią browarnictwa. Zobaczyliśmy przepiękną, zabytkową warzelnię, słodowanie, fermentownię, piwnice.
Tradycja piwa rozpoczyna się w 1291 roku, kiedy to król 👑Wacław II przyznał miastu prawo mili. Powyższy przywilej upoważniał wyłącznie litovelskich mieszczan do warzenia i wyszynku piwa🍺 w obrębie jednej mili średniowiecznej. Piwo 🍺 w średniowieczu warzono w domach z uprawnieniami do warzenia, których wówczas w mieście Litovel było 57. Osoby uprawnione do warzenia należały do najzamożniejszych 🪙💰mieszkańców, a ich zdanie miało w ramach zarządzania miastem duże znaczenie. Dzisiejsze piwo litovelskie również warzone jest z użyciem klasycznych procedur, posiada swoje korzenie w tej sławnej epoce historycznej.
Poznaliśmy 🧐skład piwa, dowiedzieliśmy się jak powstaje. Klasycznie wytwarzane czeskie piwo🍻 musi przejść przez określoną procedurę warzenia, fermentacji głównej oraz długiego dojrzewania na zimno🥶. Dojrzewające piwo pozostaje w piwnicach od 20 do 100 dni, w zależności od mocy uwarzonego piwa. Im mocniejsze piwo, tym dłuższy okres dojrzewania o czym przekonaliśmy się degustując🍻.
Po degustacji pojechaliśmy 🚌do pałacu Usov🕍, który jest jednym z najstarszych zachowanych północnomorawskich siedzib szlacheckich. Wybudowano go w stylu kasztelu francuskiego. W pałacu zobaczyliśmy, zbiory muzeum przyrodniczego🦉 🪵🍃: poroża, wypchane egzotyczne🐘🦛🦏🦒 i lokalne zwierzęta🦆🦅, minerały, owady🐜🪲, modele leśnych obiektów🪹🪶, bronie myśliwskie i bronie kłusownicze. Trofea myśliwskie z odległych terenów pochodzą z wypraw Lichtensteinów, nie tylko po Europie, ale również po Azji, Ameryce i Afryce🗺.
Na koniec udaliśmy się do miasteczka Unicov by skosztować lokalnych specjałów🍽 oraz zobaczyć zabytkowy rynek i ratusz🏫.